|
|
Skarby Ziemi – kryształy soli Przez ostatnie dni rozmawialiśmy o skarbach, jakie kryje nasza planeta Ziemia. Jednym z tych bogactw jest sól. Rozpoczęliśmy więc eksperyment polegający na hodowli kryształów soli. W słoiczkach przygotowaliśmy roztwór soli, następnie zanurzyliśmy w nim nitkę przywiązaną do patyczka. Przez najbliższe kilka tygodni będziemy obserwować proces krystalizacji oraz śledzić zmiany, jakie zachodzą w naszych „hodowlach”. Dzięki temu poznamy proces powstawania kryształów i dowiemy się, dlaczego sól wytrąca się z roztworu. Mamy już pewne przypuszczenia… |
![]() |
Co to jest muzeum, eksponat, ekspozycja? Każdy z nas już doskonale wie! W czasie zajęć nie tylko rozmawialiśmy o swoich doświadczeniach dotyczących zwiedzania i poznawania świata, ale również stworzyliśmy swoje mini muzeum z eksponatów znajdujących się w szkole.
Dawne tarcze szkolne i odznaki, projektor do wyświetlania bajek, lampa naftowa, telefony, pamiętnik, żelazko z duszą, zegary, kredki, czasopisma, waga szalkowa z odważnikami, kasety magnetofonowe, aparaty fotograficzne oglądaliśmy z ogromnym przejęciem. Najwięcej emocji wzbudziło pudło starego telewizora:) |
Nasze muzeum było niezwykłe, ponieważ mogliśmy dotykać wszystkich eksponatów i wypróbować, jak działają. Prowadziliśmy telefoniczne rozmowy, ważyliśmy przedmioty oraz występowaliśmy w okienku telewizyjnym.
Mieliśmy także okazję zajrzeć do zasobów Internetu, gdzie odnaleźliśmy wirtualne muzea. Okazuje się, że nie trzeba wychodzić z domu, by obejrzeć dzieła sztuki, zamki czy skanseny… Odkrywanie przeszłości dało nam dużo radości!
Zachęcam Was do zwiedzania:
Wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Katedra Wawelska
Podczas zajęć artystycznej ART-Kropki Nasze Świetliczaki miały możliwość pobawić się sensorycznie i stworzyć dyniowe gniotki w bardzo prosty sposób. Do zabawy były nam potrzebne kartki zużytego papieru, bibuła oraz ozdoby do udekorowania podręcznych, małych dyń.
ART-Kropka
Klasa 4A aktywnie włączyła się w szkolną akcję „Dom dla żółwia”.
Uczniowie wraz z wychowawczynią
z dużym zaangażowaniem zbierali fundusze, dzięki czemu wspólnie udało im się zgromadzić 200 zł. Zebrana kwota wesprze budowę nowego, bezpiecznego schronienia dla żółwia.
Anna Tomaszewska
