Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Przynieśliśmy do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił nam czas spędzony tego dnia w klasie. W ramach obchodów święta obejrzeliśmy prezentację przedstawiającą historię pluszowego misia. Były misiowe karty pracy i zadania. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
We wtorek wspólnie odwiedziliśmy Miasto Zawodów, które zachęca do poszukiwania różnych profesji na specjalnie zbudowanej do tego celu mapie miasta (i okolic). W różnych budynkach ukryte są zawody. Można łatwo sprawdzić, jakie zawody spotyka się np. w banku, na lotnisku czy w filharmonii. W ten sposób poznaliśmy nie tylko miejsce pracy różnych osób, ale również różnorodność zawodów, które można wykonywać w jednej lokalizacji. Odkrywając tajemnice miasta dobrze się bawiliśmy. W grupach wykonaliśmy makiety Miast Zawodów.
W tym roku projekt Czytam z klasą pomaga dzieciom zapoznać się z różnymi zawodami, które znaleźć można w czytanych lekturach.
W celu urozmaicenia oraz wzbogacenia doświadczeń wprowadziliśmy pudełko z zawodami. Zadaniem dzieci było wkładanie do pudełka atrybutów, kojarzących się z wybranym przez siebie zawodem. Każdy prezentował przed pozostałymi osobami z klasy pudełko oraz jego zawartość. W czasie prezentacji omawialiśmy co i dlaczego włożyliśmy do swojego pudełka i z jakim zawodem nam się to kojarzy. W tym dniu wszyscy bawili się wyśmienicie.
W tym tygodniu utrwalaliśmy znajomość wybranych reguł ortograficznych, dotyczących pisowni ó poprzez różnorodne ćwiczenia i zabawy.
Zapraszamy na ortograficzne lody dla osłody. Wyśmienita zabawa z nauką gwarantowana!
Coś jej winien?
A My? powinniśmy mieć w zwyczaju
kasować bilety w tramwaju.
Dawać resztki jedzenia bezdomnym dachowcom.
Kibicować naszym sportowcom.
Stawać w obronie słabszych dzieci.
Na ulicy nie śmiecić.
Uczyć się obcych języków.
Czytać książek bez liku.
Nie marnować bez sensu wody.
Odbywać różne podróże i mieć przygody.
Pomagać koleżankom i kolegom.
Nie uważać się za kogoś lepszego.
Uważnie słuchać, a nie tylko gadać.
W razie czego przeprosić sąsiada.
Nie wyżywać się na mrówkach.
Nie ściągać na klasówkach.
W zimie karmić ptaki.
Nie używać słów byle jakich.
I sprzątać po swoim psie
– ale to się przecież wie!
Michał Rusinek
Kasztanka – Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?