Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada. Jest to również dzień urodzin Walta Disney’a, najbardziej znanego twórcy bajek, który założył w Hollywood The Walt Disney Company – wytwórnię produkująca filmy rysunkowe. To wtedy rozpoczął się dynamiczny rozwój filmów animowanych dla najmłodszych widzów.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Czytając bajki rozwijamy wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat staje się radosny i kolorowy. Tego dnia zorganizowaliśmy zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. rozwiązywaliśmy zagadki, streszczaliśmy znane bajki, rozpoznawaliśmy bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja bajkowych przebrań zarówno tych czytanych, jak i oglądanych. Bajkowy dzień był kolejnym zadaniem w projekcie Czytam z klasą.
W październiku w grupach przygotowaliśmy inscenizację wiersza Jana Brzechwy pod tytułem „Na straganie” Przedstawienie było poprzedzone rozmowami na temat prawidłowych nawyków żywieniowych, w tym spożywania owoców i warzyw, zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej oraz prawidłowej diety. Wiadomo, że warzywa i owoce są pyszne, zdrowe i niezastąpione w codziennej diecie i to oczywiste, że mamy je w swoich śniadaniówkach.
Złota polska jesień to czas niesamowitego wysypu wspaniałych warzyw i owoców. Wielość odmian dyń charakteryzujących się rozmaitą kolorystyką i kształtami sprawia, że może być prawdziwą ozdobą naszego domu czy ogródka. Oprócz walorów dekoracyjnych jest jeszcze smaczna i zdrowa. Dynia zachwyca smakiem i można z niej przyrządzić mnóstwo potraw, które rozgrzeją nas w chłodne dni. W piątek odchodziliśmy święto dyni. Poznaliśmy wiele odmian dyń Polską, Piżmową, Makaronową, Hokkaido, Olbrzymią… Rozmawialiśmy o potrawach, w których króluje dynia, rozwiązywaliśmy dyniowe karty pracy oraz śpiewaliśmy dyniową piosenkę do utworu ” W grocie Króla Gór” E. Grieg.
Nasz występ:
Uczniowie klasy II a w roku szkolnym 2021/2022 biorą udział w III edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” pod hasłem poznajemy zawody. Obejrzeliśmy filmik wprowadzający pt. „Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”. Następnie wspólnie przeczytaliśmy książki podróżnicze Neli Małej Reporterki, które opowiadały o wyprawach Reporterki do Boliwii, Tajlandii i na Zanzibar. W swoich lekturnikach pokolorowaliśmy okładkę i uzupełniliśmy strony związane z pierwszą przeczytaną lekturą. Na kolejnych stronach opisywaliśmy i ilustrowaliśmy dalsze przygody bohaterki. Następnie przygotowaliśmy zakładki do książek nawiązujące do czytanej książki . Nie możemy doczekać się kolejnych zadań.

Jesień – jedna z czterech najwspanialszych pór roku. Kolorowa, szeleszcząca liśćmi, bardzo zmienna, czasem pachnie jeszcze latem, czasem jest szara i słotna, a czasem mroźna. W minionym tygodniu prowadziliśmy sezonową obserwację – monitoring drzew. Drzewa to doskonałe obiekty badań ze względu na ich długowieczność, łatwość identyfikacji i powszechność występowania wielu gatunków w całej Europie. Są również miejscem życia dla licznych gatunków zwierząt i roślin. Celem naszej obserwacji było rozpoznawanie drzew oraz podziwianie barw jesieni. Zebraliśmy wiele okazów liści, które zasiliły nasz kącik przyrodniczy. Miło było spędzić czas na łonie natury, delektując się złotą, polską jesienią.
Poznajemy drzewa, aby je rozumieć, kochać i chronić. Nie mamy wątpliwości, że drzewa to nasi przyjaciele, sprzymierzeńcy, bez nich nie byłoby życia na Ziemi.