Świat baśni, przekazywanej początkowo w tradycji ustnej, a następnie zapisanej na kartach książek, pełen jest istot o zadziwiającym wyglądzie, ni to ludzkim, ni to zwierzęcym, żyjących na pograniczu światów. Posiadające magiczną moc potrafią pomagać ludziom lub działać na ich szkodę. Jedne swojskie, żyjące w domach i zagrodach, lasach i łąkach, towarzyszące ludziom w ich codziennych obrządkach i tradycyjnych obrzędach, tak, jak nasze swojskie barstuki, chochliki, diduchy, julki, kłobuki, podziomki. Inne, tajemnicze
i fascynujące, kryjące się w otchłaniach wód, górach i jaskiniach budzą zachwyt, częściej jednak lęk
i przerażenie. (Nawet w podziemiach warszawskiej starówki można było spotkać kuzyna smoka z Wawelu-Bazyliszka).
Współczesna literatura fantazy czerpie pełnymi garściami z mitologii i bestiariuszy. Muminki drżą przed buką. Wiedźmin walczy z mantikorą. W lasach wokół Hogwartu żyją hipogryfy. Na wysepce podziemnego jeziora gollum ukrywa się ze swoim skarbem. Faun Tumnus wita Łucję w zimowym świecie po drugiej stronie szafy. Percy Jackson przeżywa nieprawdopodobne przygody, w które wplątała go jego olimpijska (ta od Olimpu) rodzinka.
Wszystkich wielbicieli baśni i literatury fantazy, a także tych jeszcze nieprzekonanych, a chętnych-
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego zaprasza do udziału w konkursie
Fantastyczne istoty w baśni i literaturze fantastycznej.
Oto zadania konkursowe
Klasy I-III
Praca plastyczna w formie wydzieranki przedstawiająca portret wybranego stworka/istoty fantastycznej. Format pracy A-4
Klasy IV-VI
Kolaż z materiałów różnych przedstawiający stworki/istoty fantastyczne. Format pracy A-3
Klasy VII-VIII
Hasło do encyklopedii prezentujące stwora/istotę fantastyczną z literatury. Tekst nie powinien przekraczać
pół strony A-4 tekstu standardowego (czcionka 12 p., odstępy 1,5 p.) z dołączoną własnoręcznie wykonaną
(z wyłączeniem technik komputerowych) ilustracją postaci w formacie A-5.
Prace mają być wykonane na podstawie przeczytanych utworów literackich (dołączona metryczka).
Nie dopuszcza się adaptacji filmowych i gier komputerowych.
Szczegóły w Regulaminie
Prace należy składać do biblioteki do końca lutego.
W świetlicy szkolnej powstała „Porcelanowa Manufaktura”, w której Nasi pierwszoklasiści własnoręcznie tworzyli ozdoby choinkowe z tzw. zimnej porcelany. Masę plastyczną przygotowaliśmy samodzielnie, do jej stworzenia użyliśmy:
-skrobi ziemniaczanej
-kleju do prac plastycznych dla dzieci- typu wicol
-trochę soku z cytryny
-oliwkę dla dzieci.
Nasze sprawne rączki wygniatały porcelanę tak długo, aż stała się gładka, plastyczna i śnieżnobiała.
Kolejnym etapem było rozwałkowanie masy i wycinanie kształtów ozdób choinkowych za pomocą foremek pierniczkowych. Po tej ciężkiej pracy przyszedł czas na dekorowanie naszych ozdób oraz nawlekanie zawieszek.
W naszej świetlicowej „Porcelanowej Manufakturze” powstały niepowtarzalne, tworzone ręcznie, pełne serca i cierpliwości bożonarodzeniowe cuda.
Warsztaty plastyczne połączone z zabawą sensoryczną to świetnie spędzony czas w świetlicy szkolnej!
Zapraszamy do galerii.
W sobotę 13 grudnia 2025r. rozegrano turniej karate o Puchar Burmistrza Zelowa, w którym wystartowało 6-cioro naszych uczniów i wszyscy pokazali ogromnego ducha walki, meldując się na podium.
Złoto: Jakub Góralski, Bartosz Jóchnowicz, Franciszek Kosiacki.
Srebro: Sandra Wojas, Wojciech Wojas, Marcel Wiliński.
Były to ostatnie zawody rozegrane w 2025 r. i były one adresowane również do osób zaczynających swoją przygodę w turniejach kumite.
Warto podkreślić start Kuby i Marcela, dla których był to debiut w turnieju takiej formuły, a których wymierny wynik medalowy jest potwierdzeniem ich talentu i pracowitości.
Natomiast walka o złoto Bartosza była prawdziwą ozdobą turnieju i dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzcę.
Uczniowie wchodzili w skład Łódzkiego Klubu Oyama Karate Neko, który w tych zawodach rozbił bank i wywalczył aż (!) 38 medali (12 złotych, 14 srebrnych, 12 brązowych)
Serdecznie gratulujemy !
Tuż przed feriami mieliśmy okazję wziąć udział w kolejnych warsztatach chemicznych, tym razem związanych z zimą i okresem świątecznym. Po przygotowaniach stanowisk pracy, założeniu ubrań ochronnych przystąpiliśmy do eksperymentów. Każdy z nas miał swoje probówki i odczynniki, które posłużyły do wykonania kuli śnieżnej, elfowych eliksirów oraz magicznego balonika. Zaangażowanie małych chemików było ogromne, a zajęcia wzbogaciły nas dużą dawką wiedzy, umiejętności cierpliwości. Warsztaty poprowadziła pani Paula Kubicka, która z zawodu jest chemikiem i dzieli się swoją pasją z najmłodszymi uczniami. Bardzo dziękujemy!

Dla Pana Premiera to tylko jeden mały podpis, dla Łodzian to wielki skok do przyszłości… Łódź ma ambicje, ma możliwości i swoje marzenia. Potrzebujemy impulsu, jednej decyzji, która da naszemu miastu szansę być bliżej gwiazd. Panie Premierze czekamy i prosimy o pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej. Życzymy Wesołych Świąt i Dobrych Wyborów dla Łodzi. #lodzblizejgwiazd