Szkoła Podstawowa nr 12

im. Mariana Batki w Łodzi

Aktualności

Konkurs „Fantastyczne istoty w baśni i literaturze fantastycznej.”

     Świat baśni, przekazywanej początkowo w tradycji ustnej, a następnie zapisanej na kartach książek, pełen jest istot o zadziwiającym wyglądzie, ni to ludzkim, ni to zwierzęcym, żyjących na pograniczu światów. Posiadające magiczną moc potrafią pomagać ludziom lub działać na ich szkodę. Jedne swojskie, żyjące w domach i zagrodach, lasach i łąkach, towarzyszące ludziom w ich codziennych obrządkach i tradycyjnych obrzędach, tak, jak nasze swojskie barstuki, chochliki, diduchy, julki, kłobuki, podziomki. Inne, tajemnicze
i fascynujące, kryjące się w otchłaniach wód, górach i jaskiniach budzą zachwyt, częściej jednak lęk
i przerażenie. (Nawet w podziemiach warszawskiej starówki można było spotkać kuzyna smoka z Wawelu-Bazyliszka).

      Współczesna literatura fantazy czerpie pełnymi garściami z mitologii i  bestiariuszy. Muminki drżą przed buką.  Wiedźmin walczy z mantikorą. W lasach wokół Hogwartu żyją hipogryfy. Na wysepce podziemnego jeziora gollum ukrywa się ze swoim skarbem. Faun Tumnus wita Łucję w zimowym świecie po drugiej stronie szafy. Percy Jackson przeżywa nieprawdopodobne przygody, w które wplątała go jego olimpijska  (ta od Olimpu) rodzinka.

    Wszystkich wielbicieli baśni i literatury fantazy, a także tych jeszcze nieprzekonanych, a chętnych-
Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego zaprasza do udziału w konkursie
Fantastyczne istoty w baśni i literaturze fantastycznej.

   Oto zadania konkursowe

    Klasy I-III
Praca plastyczna w formie wydzieranki przedstawiająca portret wybranego stworka/istoty fantastycznej. Format pracy A-4

   Klasy IV-VI
Kolaż z materiałów różnych przedstawiający stworki/istoty fantastyczne. Format pracy A-3

  Klasy VII-VIII
Hasło do encyklopedii prezentujące stwora/istotę fantastyczną z literatury. Tekst nie powinien przekraczać
pół strony A-4 tekstu standardowego (czcionka 12 p., odstępy 1,5 p.) z dołączoną własnoręcznie wykonaną
(z wyłączeniem technik komputerowych) ilustracją postaci w formacie A-5.

Prace mają być wykonane na podstawie przeczytanych utworów literackich (dołączona metryczka).
Nie dopuszcza się adaptacji filmowych i gier komputerowych.

                                                                                  Szczegóły w Regulaminie

Prace należy składać do biblioteki do końca lutego.

Świetlicowa „Porcelanowa Manufaktura”

W świetlicy szkolnej powstała „Porcelanowa Manufaktura”, w której Nasi pierwszoklasiści własnoręcznie tworzyli ozdoby choinkowe z tzw. zimnej porcelany. Masę plastyczną przygotowaliśmy samodzielnie, do jej stworzenia użyliśmy:

-skrobi ziemniaczanej

-kleju do prac plastycznych dla dzieci- typu wicol

-trochę soku z cytryny

-oliwkę dla dzieci.

Nasze sprawne rączki wygniatały porcelanę tak długo, aż stała się gładka, plastyczna i śnieżnobiała.

Kolejnym etapem było rozwałkowanie masy i wycinanie kształtów ozdób choinkowych  za pomocą foremek pierniczkowych. Po tej ciężkiej pracy przyszedł czas na dekorowanie naszych ozdób oraz nawlekanie zawieszek.

W naszej świetlicowej „Porcelanowej Manufakturze” powstały niepowtarzalne, tworzone ręcznie, pełne serca i cierpliwości bożonarodzeniowe cuda.

Warsztaty plastyczne połączone z zabawą sensoryczną to świetnie spędzony czas w świetlicy szkolnej!

Zapraszamy do galerii.

Wspaniały sukces na zakończenie roku.

W sobotę 13 grudnia 2025r. rozegrano turniej karate o Puchar Burmistrza Zelowa, w którym wystartowało 6-cioro naszych uczniów i wszyscy pokazali ogromnego ducha walki, meldując się na podium.

Złoto: Jakub Góralski, Bartosz Jóchnowicz, Franciszek Kosiacki.

Srebro: Sandra Wojas, Wojciech Wojas, Marcel Wiliński.

Były to ostatnie zawody rozegrane w 2025 r. i były one adresowane również do osób zaczynających swoją przygodę w turniejach kumite.

Warto podkreślić start Kuby i Marcela, dla których był to debiut w turnieju takiej formuły, a których wymierny wynik medalowy jest potwierdzeniem ich talentu i pracowitości.

Natomiast walka o złoto Bartosza była prawdziwą ozdobą turnieju i dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzcę.

Uczniowie wchodzili w skład Łódzkiego Klubu Oyama Karate Neko, który w tych zawodach rozbił bank i wywalczył aż (!) 38 medali (12 złotych, 14 srebrnych, 12 brązowych)

Serdecznie gratulujemy !

Mikołajkowa chemia

Tuż przed feriami mieliśmy okazję wziąć udział w kolejnych warsztatach chemicznych, tym razem związanych z zimą i okresem świątecznym. Po przygotowaniach stanowisk pracy, założeniu ubrań ochronnych przystąpiliśmy do eksperymentów. Każdy z nas miał swoje probówki i odczynniki, które posłużyły do wykonania kuli śnieżnej, elfowych eliksirów oraz magicznego balonika. Zaangażowanie małych chemików było ogromne, a zajęcia wzbogaciły nas dużą dawką wiedzy, umiejętności cierpliwości. Warsztaty poprowadziła pani Paula Kubicka, która z zawodu jest chemikiem i dzieli się swoją pasją z najmłodszymi uczniami. Bardzo dziękujemy!

Szkło, Kubki, Chemia, Narzędzia, Kolba

 

 

Dla Pana Premiera to tylko jeden mały podpis, dla Łodzian to wielki skok do przyszłości

Dla Pana Premiera to tylko jeden mały podpis, dla Łodzian to wielki skok do przyszłości… Łódź ma ambicje, ma możliwości i swoje marzenia. Potrzebujemy impulsu, jednej decyzji, która da naszemu miastu szansę być bliżej gwiazd. Panie Premierze czekamy i prosimy o pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej. Życzymy Wesołych Świąt i Dobrych Wyborów dla Łodzi. #lodzblizejgwiazd

 

Strona: