W tym roku szkolnym ponownie uczniowie z Ukrainy reprezentowali naszą szkołę
w II Konkursie Poezji Śpiewanej, Recytacji i Czytania Performatywnego
„SŁOWIAŃSKA DUSZA”.
Organizatorem konkursu byli nauczyciele XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Łodzi.
Naszą szkołę reprezentowała Alina Ulianchenko z kl. Va oraz Svatoslav Nahnybida z kl. VIb.
Alina zaprezentowała piosenkę M. Grechuty „Zośka”, która powstała na bazie utworu J. Słowackiego „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi”, natomiast Svatoslav wykonał utwór J. Tuwima pt.: „Idzie Grześ”.
Miło jest nam ogłosić wyniki:
Svatoslav Nahnybida, kl. 6b – I miejsce,
Alina Ulianchenko, kl. 5a – II miejsce.
Gratulujemy serdecznie !!!
W dniu 8 kwietnia pojechaliśmy do Sądu Rejonowego, który znajduje się na Al. Kościuszki 107/109 w Łodzi. Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w symulowanej rozprawie sądowej.
Do rozprawy musieliśmy się przygotować. Otrzymaliśmy scenariusz, który zawierał role poszczególnych uczestników postępowania, symulację natomiast prowadziła wieloletnia sędzia Sądu Rejonowego. Ochotnicy mieli czas na zapoznanie się z rolami. Stanowiska w sprawie jednak zwykle nie określają konkretnych wypowiedzi, które mają paść – uczestnicy musieli wykazać się tu kreatywnością, otwartością i zaangażowaniem. Z tego powodu każda z prowadzonych symulacji bywa niepowtarzalna.
Rozprawa sądowa to dla wielu z nas stresujące wydarzenie, większość ludzi jest w sądzie rzadko i zwykle bywa tam w bardzo istotnych sprawach. Niezależnie od tego o jaką sprawę chodzi, warto wiedzieć co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu w procesie, a przy okazji zachować się przyzwoicie. My tego doświadczyliśmy i mamy już inne spojrzenie na to co dzieje się w sądzie. Nasi uczniowie spisali się wyśmienicie, a oskarżony otrzymał sprawiedliwą karę.
Uczennica klasy VIb Emilka Lach uprawia karate od pięciu lat, wcześniej chodziła na judo i taniec towarzyski. Treningi ma cztery razy w tygodniu: 2 razy karate, raz trening funkcjonalny i raz kadra, czyli dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, które biorą udział w zawodach. W wakacje jeździ na obóz karate, który trwa około dziesięciu dni. Emilka chciałaby dalej rozwijać się w tym sporcie: zdobywać kolejne pasy i brać udział w zawodach. W przyszłości jeszcze nie wie czy chce skupić się na sporcie, czy na rysunku, czy na kierunkach ścisłych – Emilka lubi matematykę.
Emilka uważa, że karate to dość trudny sport. Ważna jest w nim: technika, dynamika i skupienie. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, ciągle pracować nad techniką oraz poprawiać swoje błędy.
Emilka chodzi na karate, ponieważ lubi uprawiać sport i sprawia on jej przyjemność.
W ubiegłym roku Emilka zdobyła:
Mistrzostwa Polski – 2 miejsce w Kata,
Wratislavia Cup – 2 miejsce w Kata,
Karate-Do World Cup – 1 miejsce w Kata i 2 miejsce w Kumite,
XVI Puchar Mistrza – 2 miejsce Kumite i 3 miejsce w Kata.
Gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne!
Autor: Emilia Lach
W dniu 4 grudnia 2023 roku odbyło się spotkanie z panią Julitą Kuczkowską – osobą z niepełnosprawnością. Była to niezwykła okazja, by na chwilę wcielić się w rolę osoby z niepełnosprawnością i doświadczyć codziennych wyzwań oraz perspektywy osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim. Na zajęciach mieliśmy okazję poznać historię pani Julity, która opowiedziała nam o swoim doświadczeniach i trudnościach z jakimi mierzy się każdego dnia.
W tym magicznym czasie Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia.
Niech te Święta przyniosą wszystkim radość, spokój i wiele niezapomnianych chwil w gronie najbliższych.
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2024!