Symulowana rozprawa w Sądzie Rejonowym

Emilia Skrzypiec   08.04.2024

W dniu 8 kwietnia pojechaliśmy do Sądu Rejonowego, który znajduje się na Al. Kościuszki 107/109 w Łodzi. Mieliśmy możliwość wzięcia udziału w symulowanej rozprawie sądowej.

Do rozprawy musieliśmy się przygotować. Otrzymaliśmy scenariusz, który zawierał role poszczególnych uczestników postępowania, symulację natomiast prowadziła wieloletnia sędzia Sądu Rejonowego. Ochotnicy mieli czas na zapoznanie się z rolami. Stanowiska w sprawie jednak zwykle nie określają konkretnych wypowiedzi, które mają paść – uczestnicy musieli wykazać się tu kreatywnością, otwartością i zaangażowaniem. Z tego powodu każda z prowadzonych symulacji bywa niepowtarzalna.

Rozprawa sądowa to dla wielu z nas stresujące wydarzenie, większość ludzi jest w sądzie rzadko i zwykle bywa tam w bardzo istotnych sprawach. Niezależnie od tego o jaką sprawę chodzi, warto wiedzieć co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu w procesie, a przy okazji zachować się przyzwoicie. My tego doświadczyliśmy i mamy już inne spojrzenie na to co dzieje się w sądzie. Nasi uczniowie spisali się wyśmienicie, a oskarżony otrzymał sprawiedliwą karę.