Szkoła Podstawowa nr 12

im. Mariana Batki w Łodzi

Aktualności

Srebro dla naszego ucznia

W sobotę 25 października w Rzeszowie odbyły się Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama PFK, w których udział wzięło ponad 320 zawodników z 18 klubów kontaktowego karate, a wśród nich nasz uczeń Wojciech Wojas z klasy 3b, który tym razem w znakomitym stylu zdobył srebrny medal. Walczył jak lew i dopiero w finale uległ nieznacznie zawodnikowi z Piotrkowa Trybunalskiego.

Wojtek wchodził w skład reprezentacji Łódzkiego Klubu Oyama Karate Neko który łącznie wywalczył na tych zawodach aż 11 medali (4 złote, 5 srebrnych i 2 brązowe).

Serdecznie gratulujemy.🏆

 

Geograficzno-historyczna wycieczka klasy 6a

Dnia 10 października 2025 r. klasa 6a, wraz z opiekunami, udała się na wycieczkę do Jaskini Raj. Jest ona jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju. Zobaczyliśmy skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Spacerowaliśmy po Rezerwacie Kadzielnia, który wchodzi w skład Geoparku Świętokrzyskiego UNESCO. Podziwialiśmy również ruiny zamku w Chęcinach. Wzbogaceni o wiedzę historyczną i geograficzną, ze śpiewem na ustach, wróciliśmy w świetnych nastrojach.

Złoto dla naszych uczniów

W sobotę 11 października 2025r. w Rędzinach k/Częstochowy rozgrano XIII Ogólnopolski Turnieju Karate Uechi-Ryu, w którym wystartowało ok 200 zawodników z 16 klubów kontaktowego karate. A wśród nich nasi uczniowie Wojciech WojasBartosz Jóchnowicz, którzy w znakomitym stylu rozpoczęli sezon startowy w karate i obaj zameldowali się na podium.

Wojciech Wojas z klasy IIIb – złoto

Bartosz Jóchnowicz z klasy Vb- brąz

Na zwycięzców oprócz dyplomów, medali i statuetek, czekały efektowne pasy mistrzowskie.

Nasi uczniowie wchodzili w skład reprezentacji Łódzkiego Klubu Oyama Karate Neko, który łącznie wywalczył 13 medali (5 złotych, 6 srebrnych, 2 brązowe).

Serdecznie gratulujemy.

Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi

    Z dumą informujemy, że troje nauczycieli Dwunastki znalazło się w tym  roku w gronie pracowników łódzkiej oświaty, których zaangażowana i kreatywna praca edukacyjna
i wychowawcza została doceniona i wyróżniona podczas gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość z udziałem władz miasta odbyła się 10 października w XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.

    Panie Aneta Godson, Anetta Kasprzak vel Rosiak i pan Wojciech Cieślik otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi za szczególne osiągnięcia w pracy na rzecz rozwoju łódzkiej oświaty.

   Serdecznie Państwu gratulujemy i życzymy nieustającego zapału do pracy z młodzieżą
i satysfakcji z podejmowanych przedsięwzięć

O Frycku i o Fryderyku

     Od kilku dni w bibliotece rozbrzmiewa muzyka Chopina.
Nie, to nie Wasza bibliotekarka gra na fortepianie. (Niestety, wśród wielu umiejętności, jakimi dysponuje nie ma gry na instrumencie, nad czym nieustająco ubolewa:)) To transmisje wystąpień uczestników IX Międzynarodowe Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Występy 84 młodych pianistów, w tym 13 z Polski, można wysłuchać na oficjalnej stronie Konkursu Chopinowskiego oraz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

      Kolejna edycja konkursu jest okazją do zapoznania się z biografią i twórczością polskiego kompozytora o francuskim nazwisku. W naszej bibliotece, obok wydawnictw albumowych, proponujemy też pozycje dla najmłodszych czytelników o Frycku, jeszcze nie Fryderyku: „Młody Chopin” Michała Rusinka i „Muzyka Pana Chopina” Wandy Chotomskiej.

                                                  

    Szczególnie polecamy książkę autorstwa  Miguela Sousy  Tavaresa „Królik i Chopin”. Jest
to opowieść o muzyce i przyjaźni  niezwykłego królika z młodym pianistą, który zamieszkał
w domu na skraju lasu. Na zachętę- fragment.

  Młody królik Ismael usłyszał po raz pierwszy dźwięki fortepianu.

  „(…)-Ojcze, musisz tego posłuchać!-zawołałem.- To nie do wiary, to coś zupełnie innego
od wszystkiego, co znamy.

   Gdy dotarliśmy do posiadłości, dostrzegłem, jak ojciec zamyka oczy i wsłuchuje się
w dźwięk, uśmiechając się (..)

– Ale co to takiego ojcze?(…)
– To, mój synu, jest najlepsza rzecz, do jakiej zdolni są ludzie. Nazywa się muzyka i tylko niektóre ptaki są w stanie tworzyć coś podobnego (…)
– A do czego służy muzyka ojcze?
– Właśnie to jest w niej niezwykłe: jeśliby się dobrze zastanowić, muzyka nie służy
do niczego. Rozmowy służą temu, żebyśmy się wzajemnie rozumieli (..) Cisza służy temu, żebyśmy odpoczęli od zgiełku rozmów i żebyśmy mogli usłyszeć inne dźwięki i pomyśleć
o życiu. Muzyka natomiast- do czego służy muzyka? Muzyka nie służy do niczego; tylko
do słuchania. I niezwykłe jest to, że wynaleźli ją ludzie-właśnie oni, którzy tyle mówią i żyją w ciągłym hałasie, zdolnym zagłuszyć wszystkie odgłosy przyrody.”*

*Miguel Sousa Tavares „Królik i Chopin” s.23,28

Strona: