Z „kryminalnej” półki

Aleksandra Wielkopolan   22.12.2023

Tajemnica, detektyw, śledztwo, zagmatwane tropy, intelektualna gra, dreszczyk emocji- no, po prostu kryminał! Choć swą nazwę ten gatunek literacki wywodzi od łacińskiego crimen (zbrodnia), to dziś często, zwłaszcza w literaturze kierowanej do młodszych czytelników, mamy do czynienia z okolicznościami o znacznie lżejszym wymiarze przestępstwa lub po prostu zagadką detektywistyczną.

„Kryminały nie banały!”, to hasło XXIII Łódzkiego festiwalu bibliotek szkolnych. W tym roku zaglądamy na półki z literaturą sensacyjną i przygodową, w której bohaterowie stają się uczestnikami tajemniczych zdarzeń,
a do ich rozwiązania angażują środki rodem z klasyki gatunku- dociekliwość, dedukcję, zmysł obserwacji, inteligencję i wiedzę wynikającą z ich zainteresowań. Jak zwykle, konkursy kierowane są do różnych grup wiekowych.
Oto zadania:

• Klasy I-III
    Pod lupą detektywa . Ilustracja  fragmentu wybranej dowolnie książki kryminalnej dla dzieci „w lupie”.
  • Klasy IV-VI
    Po nitce do kłębka. Mapa wydarzeń wybranej książki detektywistycznej.
  • Klasy VII-VIII
    Detektyw do usług!. Ulotka reklamująca usługi biura detektywistycznego (agencji detektywistycznej), opracowana na podstawie wybranej powieści (serii) dla dzieci i młodzieży z gatunku kryminał, sensacja, przygoda. Rekomendację skuteczności działania detektywa lub zespołu detektywów stanowią opisane
    w powieści wydarzenia, osobowość postaci i sukces rozwiązania zagadki.

…..

Przed przystąpieniem do zadania należy zapoznać się z regulaminami, w których szczegółowo opisano techniki wykonania prac.
Wasza bibliotekarka służy wyjaśnieniami i pomocą na każdym etapie działań
Chęć udziału w konkursach należy zgłosić do biblioteki do dnia 10 grudnia 2023 roku. Prace konkursowe – do dnia
10 lutego, kiedy to nastąpią szkolne eliminacje do finału ogólnołódzkiego.

Dokumentacja zgłoszenia do udziału w konkursie dostępna jest w bibliotece.