Ewa Jarecka 28.03.2024
Marzec w klasie był miesiącem, który dostarczył nam wielu nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. 7 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet i Mężczyzn w Pizzerii Stacja Widzew, gdzie wcieliliśmy się w rolę kucharzy. Naszym zadaniem było przygotowanie pysznej pizzy. Podczas warsztatów mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstaje pizza i jakich składników potrzeba, aby ją przygotować. Kiedy ciasto było już gotowe, dostaliśmy małe kuleczki, które samodzielnie ugniataliśmy i formowaliśmy w kształt koła. 8 marca składaliśmy sobie piękne życzenia i obdarowywaliśmy się kwiatami i innymi upominkami. Śpiewaliśmy piosenki oraz dobrze się bawiliśmy. Był to bardzo miły dzień.
Tydzień ekologii w naszej klasie zakończyliśmy stworzeniem Ekoludków – śmieciowych stworków z odpadów, które lądują w naszych koszach, wykonywaliśmy w grupach bardzo pomysłowe projekty, odkrywając, że współpraca popłaca. Można było ciąć, kleić, budować, łączyć ze sobą materiały w dowolny sposób. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. Wszystkie ekologiczne potworki charakteryzowały się oryginalnością i pomysłowością. Okazało się, że sterty plastikowych butelek po wodzie mineralnej, wytłoczek na jajka, kolorowych zakrętek, kapsli, metalowych puszek powstały ciekawe prace.
21 marca niecierpliwie wyczekiwaliśmy pani wiosny, wypatrując jej przyjścia z okien naszej klasy i szukając w ogródkach… Rozmawialiśmy o pierwszych oznakach wiosny. Pomimo tego, że pogoda wcale nie wskazywała na przybycie wiosny dopisywały nam humory. Odgadywaliśmy zagadki wiosenne, prezentowaliśmy znajomość przysłów, rozpoznawaliśmy głosy ptaków. Śpiewaliśmy wiosenne piosenki. Samorząd Szkolny przygotował dla wszystkich uczniów zabawę. Był to „Dzień bez plecaka”. Każdy kto wziął w niej udział przyniósł swoje szkolne rzeczy (książki, zeszyty, przybory itp.) w bardzo ciekawych i kreatywnych zamiennikach plecaka. Jednym ze sposobów obchodzenia pierwszego dnia wiosny jest kampania, która polega na zwiększaniu świadomości o zespole Downa, poprzez… założenie kolorowych, niepasujących skarpet. Taki intrygujący element ubioru miał skłonić osoby nieświadome tego święta do zadawania pytań i rozmowy na temat zespołu Downa. Manifestujemy wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z tą wadą genetyczną. Klasę udekorowaliśmy papierowymi skarpetkami.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych rozpoczęliśmy od warsztatów artystycznych „Hiacynt w słoiku”. Powstały piękne i niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. We wtorek przygotowaliśmy śniadanko wielkanocne, na którym królowały jajka, babeczki, ciasta, chlebek oraz jajeczka. W nastrój świąteczny o wprowadziła wszystkich rozmowa na temat ciekawostek dotyczących tradycji wielkanocnych. Kolorowe pisanki wielkanocne to elementy, bez których nie wyobrażamy sobie świąt. Ozdobiliśmy nasze pisanki w rozmiarze xxl; podczas pracy wykazaliśmy się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością.
27 marca odbyły się zajęcia w ramach edukacji prawniczej zatytułowane – „Co w prawie piszczy?”. Pani adwokat zapoznała nas z podstawowymi zawodami prawniczymi (mecenas, sędzia, adwokat, prokurator, notariusz, radca prawny). Kolejnym etapem projektu będzie wizyta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz udział w symulowanej rozprawie sądowej.