Ewa Jarecka 01.12.2023
Listopad upłynął nam pod znakiem wycieczek, warsztatów, wspólnej zabawy oraz świętowania nietypowych dni (dzień jeża, misia). Pamiętaliśmy również o hasłach: życzliwość i dobroć. Z okazji Dnia Życzliwości tworzyliśmy nasz życzliwy kociołek, a na korytarzu zawisły plakaty na temat życzliwości i uśmiechu, była spora dawka pozytywnej energii, która zmobilizowała tych małych i tych dużych do działania.
W trakcie warsztatów ekologicznych „Wierzę w jeże” dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o życiu tych szlachetnych ssaków. Doskonale wiedzieliśmy, że jeże to nie tylko postacie z bajek i kreskówek, ale przede wszystkim zwierzęta, które pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Podsumowaniem warsztatów było wykonanie z różnych materiałów swojego własnego jeża.
10 listopada zebraliśmy się w hali sportowej , aby uczcić 105-lecie niepodległości naszego kraju. W podniosłej i świątecznej atmosferze wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy.
13 listopada mieliśmy okazję zobaczyć wyjątkowo oryginalną wystawę wy „EkoEksperymentarium”, która pozwoliła nam eksperymentować i uczyć się, jak dbać o planetę, a także sprawdzić, jak nasze codzienne, małe czynności mogą pomóc środowisku. EkoEksperymentarium jest zbudowane na planie mieszkania: w salonie łapaliśmy wampiry energetyczne i poznawaliśmy sposoby na oszczędzanie prądu, w łazience wykorzystywaliśmy każdą kroplę wody, w kuchni dzieliliśmy się sposobami na ekologiczne gotowanie, a w sypialni przeglądaliśmy rzeczy i zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznali sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.
W pewien deszczowy czwartek spełniło się marzenie fanów Widzewa i piłki nożnej, ponieważ wybraliśmy się wycieczkę na stadion piłkarski „Widzew Łódź”. Zwiedzanie zaczęliśmy od szatni dla gości grających z widzewską reprezentacją. Tu znajdują się wielkie zdjęcia znanych widzewskich piłkarzy, co dało oprowadzającemu nas przewodnikowi stadionowych tajemnic możliwość opowiedzenia nam o historii stadionu, jak i o dawniej i aktualnie grających w tym klubie piłkarzach. Obejrzeliśmy stadion z loży, z murawy, z trybuny prasowej, z ławki rezerwowych dla piłkarzy.
Jedna z naszych lekcji dotyczyła przetworów czyli skarbów jesieni zamkniętych w słoikach. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób otrzymuje się przetwory oraz z jakich warzyw i owoców się je robi. Kolejnym etapem zajęć była degustacja przetworów domowych były to: dżemy, konfitury, soki – które wspaniale smakowały. Dla każdego coś zdrowego i pysznego.
22 listopada odwiedziliśmy pasiekę w Lipce. Pani Marzenka Serafińska opowiedziała nam wiele ciekawostek z życia pszczół, dzięki czemu mogły poznać życie owadów społecznych, ich rolę w przyrodzie i życiu człowieka. Po prelekcji przyszedł czas na lemoniadę miodowo – cytrynową oraz pyszny chleb z różnymi rodzajami miodku. Kolejnym punktem wycieczki było robienie woskowych. Po wyczerpującej pracy dzieci zjadły zupkę pomidorową z ryżem. A na zakończenie odwiedziły zagrodę kóz i mogły je nakarmić chlebem. Wizyta w pasiece bardzo wszystkim się podobała. Wróciliśmy do szkoły z zapasem miodów.
Pluszowe miśki obchodziły 24 listopada swoje święto. Z tej niezwykłej okazji w klasie zagościły nasze misie. Uczyły się razem z nami – pisały i czytały, bawiły się w czasie przerwy. Z okazji ich święta odbyła się również misiowa parada.
28 listopada mieliśmy okazję poznać pracę Sekcji Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi. Naszą klasę odwiedziły panie inspektor, które opowiedziały nam o swojej pracy oraz w jakich sytuacjach należy zgłaszać się do sekcji z prośbą o pomoc.
Z kolei andrzejkowy dzień spędziliśmy na szaleństwach w sali zabaw Kajtek. Czekały tam na nas tunele, zjeżdżalnie, basen piłeczkowy, równoważnie i trampoliny.