Dagmara Urbaniak 09.10.2023
STOP DEPRESJI!!!
Zaburzenia lękowe
Odczuwanie lęku jest potrzebne do poprawnego funkcjonowania człowieka. Jest to stan emocjonalny, który ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, ale także pełni role w procesie mobilizacji organizmu do podejmowania działania. Zaburzenia lękowe obejmują stany, w których występują objawy intensywnego strachu i lęku oraz powiązane z nimi zaburzenia zachowania. Strach jest emocjonalną odpowiedzią na realnie dostrzegane zagrożenie, lęk jest emocjonalną odpowiedzią na przewidywane zagrożenie. Strachowi towarzyszy wzrost autonomicznego wzbudzenia do walki lub ucieczki, myśli o nagłym niebezpieczeństwie. Lęk częściej wiąże się z napięciem mięśni, czujnością w oczekiwaniu na spodziewane niebezpieczeństwo i ostrożnością – nadmierną – oraz zachowaniami unikającymi.
U dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym lęk jest często obecny w codziennym funkcjonowaniu. Niepokojącymi objawami w zachowaniu dzieci i młodzieży są m.in.
Rozwój zaburzeń lękowych u dzieci i młodzieży zależy od wzajemnego oddziaływania czynników biologicznych i środowiskowych oraz czynników ochronnych. Do biologicznych czynników ryzyka zalicza się:
W zakresie czynników genetycznych rozpatrywana jest rola:
Według DC:0-3R lęk, strach lub obawy muszą spełniać wszystkie poniższe kryteria, aby można było uznać je za prawdopodobny objaw zaburzenia lękowego:
U dzieci w wieku przedszkolnym objawy lękowe mogą mieć istotne znaczenie kliniczne, nawet jeśli nie spełniają pełnych kryteriów konkretnych zaburzeń, a granice pomiędzy poszczególnymi postaciami zespołów lękowych mogą być mniej wyraźne.
U młodszych dzieci i niemowląt o zaburzeniach lękowych może świadczyć:
Często lęk powoduje stałe napięcie i zaniepokojenie z unikaniem określonych czynności lub sytuacji. Nasilenie takich zachowań zakłóca funkcjonowanie dziecka lub rodziny i jego oczekiwany rozwój. Według klasyfikacji ICD 10 wyróżnia się zaburzeń lękowych rozpoczynające się w dzieciństwie tj.
Do zaburzeń lękowych rozpoznawanych wśród młodzieży i osób dorosłych zalicza się:
W ostatnich latach wzrasta zachorowalność wśród dzieci i młodzieży na depresje. Zaburzenia lękowe i depresyjne trudniej rozpoznać u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych, ale sam obraz kliniczny depresji u dzieci i młodzieży jest podobny do depresji u dorosłych. U młodszych dzieci depresja przybiera postać przewlekłą lub nawracającą. Starsze dzieci przejawiają typowe depresyjne zaburzenia myślenia. Pojawia się u nich poczucie bezradności, oceniają siebie negatywnie, w przyszłość widza w ciemnych kolorach. Depresja nastolatków natomiast przybiera formy wzmożonej drażliwości, przewlekłego smutku, zachowań agresywnych i autodestrukcyjnych.
Pierwsza pomoc w depresji
Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta, co ich łączy, a co różni?
U wielu dzieci ważną rolę odgrywa diagnoza psychologiczna, której celem jest określenie poziomu rozwoju umysłowego, mocnych i słabych stron dziecka, w tym specyficznych trudności szkolnych, oraz poszerzenie informacji na temat sytuacji rodzinnej i środowiskowej. Podejmując decyzję o leczeniu dziecka z zaburzeniami lękowymi, należy wziąć pod uwagę jego wiek, nasilenie objawów, ich wpływ na funkcjonowanie w odniesieniu do poziomu rozwoju, współwystępowanie innych zaburzeń oraz charakter systemu rodzinnego, a także występowanie psychospołecznych czynników stresowych i innych czynników ryzyka. Proponowane interwencje powinny być akceptowane przez dziecko i jego rodzinę. Etnologia zaburzeń lękowych jest wieloczynnikowa. Decyzji rodziców o podjęciu kroków w celu pomocy dziecku powinna być bardzo ostrożnie przemyślana i poparta wieloma informacjami zaczerpniętymi od wychowawcy, psychologa szkolnego, pedagogów i innych specjalistów pracujących na co dzień z dzieckiem. Interwencja podjęta przez rodziców powinna być akceptowana przez nich samych, ale również przez samo dziecko. W zależności od stanu dziecka i jego wieku zaleca się różne formy terapii m.in. poznawczo – behawioralna, humanistyczna, systemowa, analityczna, psychodynamicza.
Wiedza w pigułce dla rodziców i nauczycieli
Dagmara Urbaniak
Pedagog specjalny
Źródła: