Riko – przyjaciel na czterech łapach

Ewa Jarecka   18.10.2021

„Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt…”

Dzisiaj odwiedziły nas panie z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Miejsca, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd, lecz w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt, dobre słowo i pełną miskę. Panie opowiedziały nam  m.in. o funkcjonowaniu instytucji, o tym jak należy witać się z psem i jakie są  zwyczaje czworonogów. Dowiedzieliśmy się jak należy odpowiedzialnie opiekować się pupilem. Co trzeba mu zapewnić, jak dbać by był zdrowy i szczęśliwy, co zrobić, aby się nie zgubił. Franek wykazał się dużą wiedzą dotyczącą specjalistycznej opieki nad cocker spanielem. Pani opiekun zwracała szczególną uwagę na to, aby dzieci zrozumiały, iż zwierzęta nie są zabawkami, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. To żywe istoty, które czują, kochają i bardzo mocno  przywiązują się do ludzi. Opowiadała o swoich psich  podopiecznych, w jaki sposób trafili do schroniska, co przeżyli w swoim życiu i czego doświadczyli. Niektóre historie były bardzo smutne. Posiadanie psa, to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek wobec niewątpliwie słabszej istoty.  Następnie każdy chętny mógł  pogłaskać, przytulić, podrapać za uchem czy po grzbiecie  Riko.

Pamiętajcie: zwierzę to nie  rzecz!