Aleksandra Wielkopolan 12.11.2024
W środę, 5 listopada gościliśmy pisarkę, scenarzystkę, producentkę filmową, panią Monikę Kowaleczko-Szumowską, która odwiedziła nas ze swoją książką Bapu, dobry maharadża.
W skupieniu i z zainteresowaniem uczniowie klas III a, b i IVa wysłuchali opowieści autorki o powstawaniu książki opisującej, nieznane większości z nas, wydarzenia II wojny światowej, których głównymi bohaterami
są dzieci.
Książka przedstawia prawdziwą historię polskich dzieci deportowanych na Syberię w czasie drugiej wojny światowej, następnie ewakuowanych na mocy traktatów międzynarodowych wraz z Armią Andersa, by ostatecznie, za wstawiennictwem maharadży księstwa Nawangaru, znaleźć schronienie w Indiach. W Polish Children Camp wybudowanym w osiedlu dla uchodźców Balachadi w roku 1942, znalazło schronienie 650 dzieci. Więcej informacji o Dobrym maharadży o trudnym dla nas do wypowiedzenia nazwisku -Digvijaysinhji Ranjitsinhji Jadeja- można przeczytać tu: szlakinadziei.ipn.gov.pl. Książka zawiera archiwalne zdjęcia rodziny maharadży Nawangaru oraz fotografie osiedla Balachadi.
Opowieść autorki uzupełniała przejmująca animacja „Dzieci maharadży, czyli fajna ferajna w Indiach”
na podstawie wspomnień Wiesława Stypuły, deportowanego jako dziecko wraz z rodziną w 1942 roku, jednego z dzieci maharadży. Ten interaktywny dokument, tzw. webdoc dostępny jest tutaj: bravebunchinindia.pl(10+)
Książka Bapu,dobry maharadża została wydana przez Wydawnictwo Literatura w serii Wojny dorosłych- historie dzieci. W naszej bibliotece mamy prawie wszystkie tytuły tej serii, w tym jedną sprezentowaną nam przez panią Monikę Kowaleczko-Szumowską, Fajna ferajna(oczywiście z autografem).
Zachęcamy gorąco do poznawania historii, także tej dziejącej się dziś, na naszych oczach.