Pozytywne rodzicielstwo część 2. Być dobrym rodzicem

Beata Stefańska   14.02.2024

Być dobrym rodzicem.

Wychowywanie dziecka jest zadaniem niezwykle trudnym, nie dziwi więc to, że czasami także rodzic potrzebuje pomocy.
Pojawiają się wątpliwości i pytania:
Czy jako rodzic postępuję dobrze? Czy popełniam błędy? Czy w zachowaniu dziecka występują zmiany?
Czy moje dziecko chce coś mi powiedzieć?
Pytania te są dowodem na to, że zależy nam na osiągnięciu rodzicielstwa na najwyższym poziomie.
Najprostszą metodą uzyskania odpowiedzi na te pytania jest zaangażowanie się w życie dziecka.

• Rozmawiaj z nim i słuchaj go.
  • Tak często jak to możliwe, spożywajcie wspólnie rodzinne posiłki i rozmawiajcie np. o minionym dniu.
  • Nie rozwiązuj problemów za dziecko, zachęcaj je do proponowania własnych rozwiązań, które według niego będą najlepsze.
  • Poświęć czas wieczorami na czytanie dziecku. Dzieci pozytywnie reagują na tę formę zainteresowania
    i bliski kontakt z nimi.
    Często odwzajemniają się szczerością.
  • Baw się i graj z dzieckiem.
  • Zachęcaj dziecko do nawiązywania przyjaźni i rozwijania zainteresowań.
  • Pomagaj dziecku w dokonywaniu wyborów.
  • Słuchaj uważnie dziecka, aby poznać jego punkt widzenia.

Przygotowała Beata Stefańska – pedagog szk. w SP 12

Źródła:
„Rodzice, którzy słuchają, chronią swoje dzieci” – Poradnik dotyczący nawiązywania prawidłowych relacji w rodzinie i otoczeniu.Publikacja Zarządu Służby Zdrowia (Health Service Executive, HSE) w ramach narodowego programu ochrony dzieci,
strona internetowa: Pogotowie kryzysowe.