Świąteczna manufaktura, czyli grudzień w 1a

Ewa Jarecka   22.12.2023

Grudzień to niezwykły miesiąc, pełen magii, radości i wyczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 1a już od jego pierwszych dni przygotowywali się na nadejście Świąt, wspólnie tworzyli w klasie cudowny nastrój poprzez wykonywanie prac plastycznych, dekoracji, ubieranie choinki, malowanie choinkowych ozdób z masy perłowej. Wspólnie zrobiliśmy świąteczny łańcuch dobrych życzeń dla naszej klasy oraz rozmawialiśmy o bezcennych prezentach takich jak wspólny czas, pochwała, zauważenie, docenienie czy przytulas.
W magiczną atmosferę Bożego Narodzenia wprowadziło nas rodzinne czytanie świątecznych książek, które przekazały tradycję i wartości związane ze świętami. Przesłaniem książki czytanej przez Oskara było przypomnienie, że w świętach najważniejsze jest bycie razem i bliskość. Książka, którą czytał Staś, przeniosła nas do magicznej świątecznej krainy. Dowiedzieliśmy się, jak pracuje ekipa Świętego Mikołaja. Franio przeczytał nam historię prawej czerwonej skarpety frotte, która została pomocnikiem Świętego Mikołaja. Z kolei z książki czytanej przez Agatkę poznaliśmy najpilniej strzeżone sekrety Świętego Mikołaja, dowiedzieliśmy się, jak wygląda nauka na Elfickim Uniwersytecie Świątecznym oraz gdzie przechowywane są zabawki. Adam czytał o tradycjach wigilijnych  w Polsce.
W ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” udaliśmy się na krótką wizytę do biblioteki szkolnej, gdzie pani Aleksandra Wielkopolan omówiła z nami kilka bardzo ważnych tematów związanych z książkami. To była bardzo ciekawa lekcja. Na zakończenie dostaliśmy książkę pt. „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. Bohaterką książki jest Gabrysia, która podczas wizyty w antykwariacie swojego dziadka odkrywa wiele niecodziennych przedmiotów, przechowujących pamięć  o minionych czasach.
Mikołajki spędziliśmy na sportowo, wspólnie z klasą 1b braliśmy udział w wyścigach rzędów. Odwiedził nas również Mikołaj oraz tańczyliśmy świąteczną zumbę.  Z kolein 7 grudnia wybraliśmy się do Kariny Świętego Mikołaja w Dobroniance, gdzie dekorowaliśmy pierniki. 8 grudnia w teatrze Scena Monoplis obejrzeliśmy jedną z najbardziej wzruszających baśni Hansa Christiana Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. W trakcie tego magicznego spektaklu mieliśmy okazję doświadczyć nie tylko emocji i wzruszeń płynących z opowieści o dziewczynce z zapałkami, ale także uczestniczyć w niezwykłych przeżyciach związanych z zimą i Świętym Mikołajem. Spektakl zapewnił także iluzję prawdziwej zimy. Opady śniegu spadające na scenę sprawiły, że poczuliśmy delikatny powiew zimowego powietrza na swojej skórze.
Omówiliśmy pierwszą lekturę „Gwiazdka z tatą Oli” – pełną humoru opowieść o przygotowaniach do świąt w Danii oraz bardzo dużo perypetii podczas ich przeżywania. Przygotowaliśmy kartki świąteczne z życzeniami dla osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia  na Cyprze.
W grudniu nie brakowało również wspólnych rozmów i śpiewu kolęd i pastorałek. Wymieniliśmy się własnoręcznie wykonanymi świątecznymi kartkami. To był naprawdę wspaniały czas.