Choinkowe ozdoby z suchej masy porcelanowej

Anna Odziemek   19.12.2023

Przygotowania do świąt w świetlicy cieszą się zainteresowaniem dzieci. W kalendarzu „zadaniowo- zimowym” Nasze Pierwszaki otrzymały zadanie stworzenia ozdób choinkowych z suchej masy porcelanowej. Przepis na nią jest bardzo prosty, nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów, a ozdoby z niej stworzone schną bardzo szybko i nie trzeba ich wypiekać.

Przepis na suchą masę porcelanową:

• ok. 300 ml kleju vikol (my wykorzystaliśmy specjalny klej do prac DIY, przeznaczony dla dzieci);
  • ok. 300 ml mąki ziemniaczanej;
  • 2 łyżki soku z cytryny;
  • 2 łyżki oliwki dla dzieci.

Masę należy dobrze wymieszać, wygnieść, tak, aby otrzymać ciasto bez grudek, plastyczne i odklejające się od rąk. W razie potrzeby, gdy napotkamy jakieś problemy (np. ciasto kruszące się) możemy dodać troszkę więcej cytryny i oliwki.

Następnie ciasto wałkujemy i wycinamy ozdoby za pomocą foremek do pierniczków.

Sucha masa porcelanowa jest bardzo wdzięczna, ma piękny biały kolor,
który na choince daje wrażenie prawdziwej porcelany, przez którą przenikają kolory lampek choinkowych.

Oczywiście, jeśli ktoś chciałby stworzyć kolorowe ozdoby, do masy można dodać barwniki spożywcze, albo malować gotowe ozdoby farbami. Możemy w niej odciskać różne formy, odbić np. gałązkę świerka, koronkę, stemple sylikonowe… dużo możliwości, które tylko podpowiada nam nasza wyobraźnia.

Zajęcia plastyczne ART-Kropki połączone zostały z warsztatami sensorycznymi. Wygniatanie masy i jej wałkowanie, uczyło Naszych Świetliczaków rozpoznawania zapachów, kształtowania umiejętności manualnych i dotykowych.

Zobaczcie galerię.

Zachęcamy do skorzystania z przepisu na suchą masę porcelanową.

Nauczyciele:

Anna Odziemek ART-Kropka