Anna Odziemek 21.11.2023
W świetlicy szkolnej odbyło się nasze piąte uczestnictwo w Ogólnopolskiej społecznej akcji
„Dzień Wiatraczka dla słonych dzieci i dorosłych”
poświęconej chorobie zwanej mukowiscydozą.
Głównym założeniem wiatraczkowej akcji jest edukowanie społeczeństwa, szerzenie wiedzy o mukowiscydozie poprzez tworzenie wiatraczków. W geście solidarności z osobami cierpiącymi na tą genetyczną i ciężką chorobę w tym roku szkolnym bardzo się postaraliśmy.
Odbyła się wstępna pogadanka, obejrzeliśmy filmy edukacyjne „Spytaj doktor Lil- mukowiscydoza” oraz „Mukowiscydoza- włącz empatię”. Dzięki tym projekcjom nasze Świetliczaki mogły poznać trudności życia codziennego osób cierpiących na tą chorobę. W tym roku „Dzień Wiatraczka” zbiegł się z „Dniem Życzliwości”. Udało nam się połączyć te dwa ważne wydarzenia, bo czym jest życzliwość?
Jest właśnie otwartością na innych, na ich problemy, zrozumieniem i okazywaniem empatii.
Nasze Świetliczaki uczestniczyły w zabawie oddechowej, podczas której uczniowie zasysali małe karteczki papieru za pomocą rurek i musieli je umieścić na większym arkuszu papieru. To zadanie bardzo się spodobało naszym uczestnikom. Dla dzieci zdrowych zadanie nie było bardzo trudne, ale dla dzieci chorych, jest nie lada wyzwaniem. My nauczyciele serdecznie zapraszamy rodziców do takich zabaw ze swoimi dziećmi.
Tworzyliśmy kreatywne wiatraczki, z papieru, klocków, szyszek, orzechów, kasztanów, muszelek i nakrętek. Zobaczcie sami.
Zachęcamy do odwiedzenia strony „Oddech życia”, która jest poświęcona właśnie osobom cierpiącym na tą chorobę: https://oddechzycia.pl/
Jeżeli są wśród was osoby, które chcą dowiedzieć się jeszcze więcej zapraszamy do świetlicy szkolnej, do koordynatora akcji – tu mamy profesjonalne materiały edukacyjne udostępnione nam przez Fundację „Oddech życia”. Podjęta współpraca ma tylko wymierne korzyści dla wszystkich. Z jednej strony okazujemy wsparcie osobom chorym, a z drugiej my dostajemy bezcenny prezent, bo możemy się dowiedzieć czegoś więcej, stajemy się osobami bardziej empatycznymi, otwartymi na ludzkie problemy i uczymy się bycia życzliwymi.
Warto edukować!
Papier – coś kruchego, niczym ludzkie zdrowie…
Wiatr, jako symbol powietrza, oddechu i siły, którą trzeba mieć, by napędzać do ciągłego ruchu…
Do życia…”
koordynator akcji Anna Odziemek