W towarzystwie RÓŻ…

Katarzyna Nejman-Lis   20.10.2023

W dniach 9-16 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się zorganizowane przez panie pedagog i panią psycholog
Święto Zdrowia Psychicznego pod hasłem Święto Róży, gdyż bogata symbolika róży nawiązuje do miłości, piękna, doskonałości i szacunku.

Z tej okazji doświadczyliśmy szeregu różnych wydarzeń i atrakcji. Jedną z nich była możliwość wygrania ciastka w zamian za odpowiedź na jedno z dwóch pytań: co to jest róża wiatrów ? oraz co to jest róża pustyni? Uczestnicząc w tym konkursie, trafnie odpowiedziałem na drugie pytanie i otrzymałem pyszne ciastko. Z przyjemnością podzieliłem się nim z kolegą 🙂

Kolejną inicjatywą uczniów naszej szkoły było przyniesienie róż, aby każdy wiedział, jakie obchodzimy święto. Dzięki temu w klasach unosił się przyjemny różany zapach. Dzieci na zajęciach świetlicowych tworzyły płatki róży z dobrym słowem. Uczniowie wykonali również papierowe kwiaty, aby udekorować sale lekcyjne. W młodszych klasach przygotowano kolorowe prace plastyczne, z kolei w starszych – piękne prace informatyczne z cytatem o różach. Pojawiły się w nich również plakaty z głębokim przesłaniem: Co mogę zrobić, co mogę dać, aby tworzyć pozytywne życie tam, gdzie jestem? Wykonane prace przybliżyły nam problemy związane z depresją.

Na parterze w budynku naszej szkoły powstała Jesienna Strefa Wsparcia. Przed świetlicą zaś można było zobaczyć gazetkę o emocjach. Na terenie zielonym przed szkołą posadzono róże, które każdego roku będą nam przypominały o całym wydarzeniu, a tym samym poprawiały wszystkim samopoczucie.

To nie koniec. W szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z autorką książki pt. „Labirynt” poruszającej kwestie wzajemnego wsparcia i budowania społeczności, ceniącej sobie dobro i empatię. Dwunastkę odwiedziła także redaktorka z Radia Eska i Supernowa, która nagrała audycje z naszymi koleżankami i kolegami, nauczycielką kl. I-III oraz głównym organizatorem, p. Beatą Stefańską.
Podczas lekcji były prowadzone zajęcia z psychologami oraz warsztaty terapeutyczne, na których można było zadać wiele pytań. Z kolei na zajęciach wychowawczych zajmowaliśmy się tematem: Czego możemy się nauczyć od róży?
Spotkania odbywały się w przyjemnej atmosferze, m.in. przy kubku różanej herbaty 🙂 Nas z całą pewnością miło zaskoczyła Noemi, która dla każdego przygotowała niespodziankę – upominek z inspirującymi słowami, słodkościami i drobiazgiem… 🙂 🙂 🙂

W Święto Róży w szkole panowała przyjazna atmosfera i każdy był uśmiechnięty. Nauczyliśmy się wzajemnej empatii oraz jak możemy poprawić nasze życie tu i teraz. Wspólne spotkania i rozmowy z psychologami utwierdziły nas w przekonaniu, że nie jesteśmy sami z naszymi problemami, a w trudnych sytuacjach zawsze możemy zwrócić się o pomoc.

Współautor newsa: Jakub Manista 🙂