Dagmara Urbaniak 10.10.2023
STOP DEPRESJI!!!
Relacyjność cukru i samopoczucia wśród dzieci i młodzieży
Badanie dowodzą, że prawidłowa dieta pełni poboczną, ale ważną rolę w zapobieganiu zaburzeniom psychicznym. Zaburzenia depresyjne dotykają coraz częściej młodzież w wielu szkolnym, a bagatelizowane symptomy i objawy w znacznym stopniu wpływają na dalsze funkcjonowania młodych ludzi w wieku adolestencyjnym. Uśpiona depresja często dotyka młodych, ujawniając się jako zbyty duża reaktywność nastrojów i drażliwość na bodźce płynące ze środowiska.
Okres dojrzewania jest szczególnie ważnym etapem nie tylko ze względu na rozwój organizmu jednostki, ale również ma ogromne znacznie w kształtowaniu się nawyków żywieniowych wśród dzieci i młodzieży.
Obecność białka wpływa na ryzyko depresji!
Białka składają się z aminokwasów, które stanowią cząstki budulca naszego organizmu. Obecność poszczególnych aminokwasów w diecie może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie mózgu i zdrowie psychiczne człowieka, ponieważ nasz organizm wykorzystuję je do produkcji niektórych neuroprzekaźników w mózgu. Niskie spożycie aminokwasów takich jak tryptofan czy tyrozyna odpowiadające za poprawne funkcjonowanie neuroprzekaźników jak serotonina i dopamina może w znacznym stopniu wpłynąć na stan psychicznych człowieka, co w konsekwencji może doprowadzić do obniżonego nastroju i agresji. Również pojawienia się objawów depresji takich jak brak motywacji, uczucie apatii i przygnębienia związane z niedoborem dopaminy i serotoniny.
Kwas tłuszczowy omega 3!
Kwasy tłuszczowe stanowią istotny element budulcowy mózgu i są powiązane z komunikacją pomiędzy neuronami. Substancja szara (istota szara) jest jednym z podstawowych elementów budujący ośrodkowy układ nerwowy i może zawierać około 50 % kwasów tłuszczowych z czego większa część z nich to kwasy omega 3, głównie kwas DHA. Bania dowodzą, że niedobór DHA prowadzić może do zaburzeń neuroprzekaźników takich jak serotonina, dopamina i norepinefryna co ma znaczy związek z samopoczuciem człowieka.
Witaminy z grupy B!
Witaminy z tej grupy ściśle uczestniczą w enzymami w naszym organizmie, które sprawują kontrole nad produkcją neuroprzekaźników w mózgu, wytwarzanie serotoniny, adrenaliny, noradrenaliny. Niedobór witamin B 12, B 6, kwasu foliowego, często towarzyszą objawom depresji.
Cynk!
Jako ważny składnik mineralny bierze udział w percepcji smaku i pełni ważną funkcję antyoksydacyjną. Osoby cierpiące na głęboką depresję często posiadają obniżony poziom cynku w organizmie.
Żelazo!
Odpowiednia ilość żelaza w organizmie wpływa na syntezę neuroprzekaźników, uczestniczy również w produkcji mieliny, otoczki komórki nerwowej. Niedobór żelaza może mieć związek z zwiększonym zmęczeniem, apatią wśród dzieci i młodzieży, a w szczególność wśród dziewczynek w wieku dojrzewania.
Jod!
Jest odpowiedzialny za poprawny metabolizm organizmu. Niedobór tego składnika w organizmie prowadzić może do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem mózgu.
Jak rozpoznać niedobór tych składników w organizmie?
Dagmara Urbaniak
Pedagog specjalny
Źródło:
Zdrowie w praktyce, Zaburzenia lękowe, depresja i uzależnienia u dzieci i nastolatków