XXI Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

zaprasza w dniach 9 – 13 października 2023  na obchody
XXI Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji w Łodzi
pod hasłem:
„Uczeń z dysleksją w cyfrowym i analogowym świecie”.

CZYM  JEST  DYSLEKSJA?

Dysleksja to najczęściej diagnozowane zaburzenie rozwoju poznawczego u dzieci. Dla większości osób dysleksja kojarzy się myleniem liter, końcówek, czy popełnianiem błędów ortograficznych. Nie jest to jednak tak oczywiste.

DYSLEKSJA – specyficzne trudności dziecka w nauce obejmujące kilka obszarów: dysleksję, dysgrafię, dysortografię, dyskalkulię.

Dysleksja – trudności w nauce czytania. Dziecko myli podobnie wyglądające litery (p, b, d), przestawia głoski, pomija sylaby, czyta początek wyrazu, resztę zgaduje, tempo czytania bardzo wolne.

Dysgrafia – litery są wielkie i niekształtne, wychodzące poza linie, dziecko myli podobnie wyglądające litery, opuszcza oraz przestawia litery i sylaby.

Dysortografia – brak umiejętności pisania pod względem poprawności ortograficznej, mimo znajomości zasad ortograficznych.

Dyskalkulia – zaburzenia w nauce matematyki (trudności w nazywaniu cyfr, zapisaniu znaków, cyfr i symboli, mylenie działań).