„ŚWIĘTO RÓŻY” – Tydzień Zdrowia Psychicznego w SP 12, 9-16.10.23r.

Beata Stefańska   02.10.2023

Szanowni Państwo,
10 października to Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
W naszej szkole organizujemy Dni Zdrowia Psychicznego od kilku lat,  a w tym roku będzie to – „ŚWIĘTO RÓŻY”,  w dniach 9 – 16 października 2023r.
To czas, w którym oprócz nauki i zabawy króluje uśmiech, dobre słowo i przyjaźń.
Kwiat róży jest symbolem piękna, uroku, harmonii i dobra.
A dobre słowa są jak płatki róż.
Bądź różą dla innych, pomyśl o tych, którzy Cię otaczają i sprawiaj im radość, bo…  „kwiaty się rozwijają w słońcu, ludzie zaś w świetle miłości”.

„Nie ma ważniejszego zadania na świecie, jak bycie miłym i pełnym uroku.
Krzewić radość dokoła siebie, promieniować szczęściem wokół, rozlewać jasność
na ciemnych stronach życia… Czyż nie jest to wyświadczaniem innym największej przysługi?”                                                                                          Victor Hugo

Cel ogólny

• Promocja zdrowia psychicznego uczniów.
  • Profilaktyka depresji.

Cele szczegółowe

• Zwrócenie uwagi na to, jak ważny jest dobrostan psychiczny, fizyczny
    i społeczny każdego ucznia.
  • Rozwijanie postawy życzliwości, serdeczności i empatii, które sprzyjają dobremu samopoczuciu.
  • Zwrócenie uwagi na to, aby dbać nie tylko o własne samopoczucie psychiczne, ale też tych, którzy są wokół.
  • Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i społecznych.
  • Kształtowanie umiejętności pozytywnego myślenia i radzenia sobie
    z napięciem emocjonalnym.
  • Uwrażliwianie na piękno.

Działania / Program

• Zajęcia wychowawczo – profilaktyczne „Czego możemy nauczyć się od róży”, 1-8.
  • Akcja sadzenia krzewów róż parkowych przed wejściem do szkoły – „Róże dla dobrego samopoczucia”.
  • Spotkanie z psychologiem „Depresja młodzieńcza”- klasy 5, 6,7,8.  (Stowarzyszenie Zdrowia Psychicznego POMOST).
  • Autorski Program Psychoprofilaktyczny. Spotkania edukacyjne dla uczniów, rodziców, nauczycieli ze specjalistą dr nauk społ. Marcinem Bednarczykiem „Ryzykowne zachowania seksualne w sieci”- kl. 7,8.
  • Projektowanie plakatów z kwiatem róży i przesłaniem – lekcje informatyki.
  • Kampania informacyjna – STOP DEPRESJI (na stronie szkoły i na tablicach ogłoszeń w szatni).
  • Spotkanie autorskie z Anną Kucharek. Prezentacja książki
    „Labirynt” poruszającej kwestie piękna wzajemnego wspierania się bez umniejszania samodzielności, ochrony własnych granic i budowania społeczności, które cenią sobie dobro i empatię. Kl. 1,3 i kl. 2b.
  • Badania ankietowe „Z samopoczuciem na bakier” – kl. 4-8.
  • warsztaty- „ Włącz pozytywne myślenie”, Fundacja Nowe Horyzonty,
    (2 października i 3 października) – kl.6,7,8.
  • Wyjście do Biblioteki Miejskiej w Łodzi (filia nr 53) na spotkanie ze Strażą Miejską nt. ”Hejt, uzależnienia, przemoc”, kl. 7.
  • Zabawy świetlicowe – „Dobre słowa jak płatki róż”.
  • Przyjemna nauka w salach lekcyjnych w towarzystwie świeżych róż – uczniowie przynoszą róże do swoich klas.
  • Wspólne picie herbatki różanej i rozmowy integracyjne w klasach
    z wychowawcami.

główny organizator