Ewa Jarecka 22.06.2023
16 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami udali się na wycieczkę do Kujawsko – Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce oraz Kopalni Soli w Kłodawie. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która w przystępny i ciekawy sposób opowiadała i oprowadzała nas po wsi skansenowej regionu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
Pokazywała chałupy kryte strzechą, dawne zabudowania gospodarcze oraz różnego rodzaju narzędzia i maszyny rolnicze z dawnych lat. Z zaciekawieniem odkrywaliśmy miejsca związane z dawnymi zawodami wykonywanymi na wsi, takimi jak: garncarz olejarz, kowal, młynarz czy karczmarz. Wszystkim bardzo podobały się: garncarnia, olejarnia, kuźnia, wiatrak typu „ koźlak” oraz karczma. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak szkoła powszechna, w której w jednej izbie uczyły się dzieci od klasy I do IV. Zaciekawiło nas wyposażenie klasy, pomoce dydaktyczne i podręczniki, a także rodzaje kar stosowanych przez nauczycielkę wobec uczniów.
Zobaczyliśmy także dawną remizę strażacką z konnym wozem strażackim oraz mały, drewniany kościółek.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kopali Soli. Na wstępie udaliśmy się po specjalne kaski, które miały chronić głowy przed ewentualnymi zagrożeniami. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej zaczęło się od zjazdu windą na poziom 600 metrów pod powierzchnię ziemi z prędkością… 6m/s! Poznaliśmy sposoby wydobywania soli. Chodziliśmy długimi korytarzami z soli, która może być biała, różowa, pomarańczowa, niebieska, zielona, fioletowa. Zwiedziliśmy kapliczkę św. Kingi – patronki górników, zobaczyliśmy wiele figur z soli np. figurkę Skarbnika. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych legend związanych z kopalnią.
Wycieczka do Kopalni Soli dostarczyła nam niezapomniane przeżycia. Dowiedzieliśmy się wiele o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika, a na koniec każdy otrzymał bryłkę soli. Był także czas na kupienie pamiątek z tego miejsca.