Kwiecień miesiąc dla autyzmu – Niebieskie Igrzyska w SP 12

Dagmara Urbaniak   02.04.2023

Światowy Dzień Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu rozpowszechnienia wiedzy na temat zaburzenia uznanego za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski. Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu – National Autism Awareness Month.

Od 2008 roku na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu chcąc wesprzeć osoby w spektrum i ich rodziny nasza szkoła włączyła się do organizowanych przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka Niebieskich Igrzysk 2023. Niebieskie Igrzyska zorganizowane zostaną 22 kwietnia podczas dni otwartych i pikniku szkolnego.

Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma ono charakter edukacyjny i sportowo-integracyjny.

Autyzm nie jest chorobą, lecz zaburzeniem rozwojowym. Objawy charakterystyczne dla zaburzenia rozwojowego ze spektrum autyzmu dotyczą trzech sfer rozwojowych:
• umiejętności społecznych,
• komunikowania się z otoczeniem,
• sztywnych wzorców zachowań.

Autyzm rozumiany jako spektrum oznacza, że autyzm jest trochę inny dla każdej osoby.

Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością. W przypadku autyzmu mówi się o spektrum zaburzeń, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujący osoby z autyzmem.

Czym jest zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD)?

W przypadku podejrzenia symptomów autyzmu u swojego dziecka  lub innych całościowych zaburzeń rozwojowych należy jak najszybciej zgłosić się do ośrodka zajmującego się diagnozą autyzmu.

Placówki zajmujące się diagnozą autyzmu w Łodzi:

Navicula Centrum Diagnozy i Terapii  to kompleks placówek medycznych, terapeutycznych, edukacyjnych, rehabilitacyjnych i opiekuńczych, którego jednym z organów prowadzących jest Krajowe Towarzystwo Autyzmu Odział w Łodzi.

ul. Chocianowicka 198

e-mail: [email protected]

Fundacja z ASPI-racjami zapewnia pomoc i diagnozę dzieciom z zaburzeniami rozwoju, w szczególności dzieciom ze spektrum autyzmu.

ul. Obywatelska 57, 93-558 Łódź

e-mail [email protected]

Klinika JiM – Fundacja JiM oferuję diagnozę oraz dostęp do nieodpłatnej terapii dla dzieci i osób dorosłych z autyzmem.

ul. Tatrzańska 105, 93-279 Łódź

pedagog specjalny