Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Dagmara Urbaniak   30.03.2023

Szanowni Rodzice i Opiekunowie, zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i trzeba o nie dbać. Strefa komfortu psychicznego dziecka stanowi klucz do zdrowego rozwoju emocjonalnego. Zdrowie psychiczne to o wiele więcej niż brak zaburzeń psychicznych.

Nasza szkoła podjęła współpracę z Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Projekt „PrzyStań DiM” realizowany przez Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Łodzi Szpital im. J. Babińskiego w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Miastem Łódź, jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pomoc jest nieodpłatna, rodziny zgłaszające się o pomoc nie potrzebują skierowania.

Na terenie placówki dzieci, młodzież i ich rodziny mogą liczyć na wsparcie w zakresie:

• wsparcia środowiskowego,
  • diagnozy psychiatrycznej i psychologicznej,
  • opieki lekarzy i terapeutów,
  • konsultacji i warsztatów dla rodziców
  • psychoterapii indywidualnej dla dzieci i młodzieży w nurcie: psychodynamicznym, psychoanalitycznym, humanistycznym i behawioralnym,
  • wsparcie dla dzieci i młodzieży w obszarze rozwijania kompetencji emocjonalnych i społecznych,
  • grup socjoterapeutycznych dla dzieci mi młodzieży,
  • grup podwórkowych.

Celem placówki jest poprawa jakości życia i zdrowia dzieci, młodzieży i ich rodzin. Pomoc psychiatryczna, psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest dla dzieci, młodzieży i ich rodzin w obszarze:
– zaburzeń nastroju (depresja, lęk itp.);
– zaburzenia odżywiana;
– uzależnienia behawioralne;
– zaburzenia zachowania;
– zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD);
– kryzys psychoemocjnonalny i funkcjonalny.

Struktura ŚCZPDiM obejmuje:

• zespół pierwszego kontaktu,
  • zespół diagnostyczno – konsultacyjny,
  • zespół psychoterapeutyczny,
  • zespół terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży,
  • inni specjaliści m.in. logopeda, dietetyk.

Opieką w ramach ŚCZPDiM są objęte dzieci poniżej 7 r. ż, dzieci i młodzież objęta obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki, uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Centrum jest siecią wspólnie działających instytucji i podmiotów, w których rodzina, dzieci i młodzież otrzymają skoordynowane wsparcie. Model Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży łączy w swoim działaniu funkcję: profilaktyczną, edukacyjną, leczniczą i poradnictwo.

Siedziba Centrum
91-067 Łódź, ul. Romualda Mielczarskiego 35