Historia Świętego Mikołaja

Anetta Kasprzak vel Rosiak   05.12.2022

Zadanie 2 z projektu „I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”- poznanie historii i legendy o Mikołaju.

5 grudnia obejrzeliśmy legendę o Świętym Mikołaju. Niektórzy z nas mieli wiele pytań, mieli też wątpliwości czy on jeszcze istnieje. Rozpętała się burzliwa wymiana zdań, ale na koniec wszyscy zgodnie stwierdzili, że Boże Narodzenie nie może odbyć się bez Mikołaja.

Święty Mikołaj to postać znana na niemal całym świecie. W różnych miejscach zarówno w kraju, jak i na świecie inaczej się go nazywa, jednak zawsze chodzi o postać starszego pana z długą, białą brodą rozdającego prezenty dzieciom.
Kto był pierwowzorem współczesnego Mikołaja? Kim był święty Mikołaj?

Zgodnie z historią święty Mikołaj był biskupem. Oznacza to, że wyglądał zupełnie inaczej niż znany nam z wszechobecnych zimą wizerunków okrągłego pana w czerwonym kubraczku z wielkim workiem prezentów na ramieniu.

Współczesny wizerunek św. Mikołaja zawdzięczamy znanemu wszystkim koncernowi Coca-Cola, który w latach 30. XX wieku zaczął popularyzować dzięki reklamom swoich produktów taką „wersję” Mikołaja. Dość szybko utrwaliła się ona, wypierając tym samym tradycyjny wygląd Mikołaja jako biskupa z mitrą na głowie i pastorałem w ręce.
Dzisiaj jednym z symboli świąt jest charakterystyczna czapka mikołajowa: czerwona z puszystym pomponem.

Bo rozmowach i omówieniu legendy, oraz dyskusji, każde z dzieci wykonało charakterystyczną czapkę i brodę Mikołaja.                                  Broda powstała z naszych dłoni. Czyż nie piękne te Mikołaje?