Zasady dotyczące bezpiecznego i dobrego korzystania z Internetu, czyli tzw. netykieta.

Beata Stefańska   01.12.2022

Jeśli chcesz być dobrze traktowany w sieci to przede wszystkim Ty bądź dobry dla innych internautów. Aby zapobiec „wpadce”, przeczytaj netykietę i  naucz się jej na pamięć!

• Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków (łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów, jest popularną formą spamu).
  • Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków,itp).
  • Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają one KRZYK.
  • Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe. Nie prowokuj kłótni w sieci. Staraj się nie irytować innych internautów. Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Nie daj się sprowokować.
  • Pamiętaj: również w internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie, a sposób wypowiadania świadczy o twoim wychowaniu.
  • Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami.
  • Korzystając z materiałów znalezionych z sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
  • Zwracając się do konkretnego internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery
    w zaimkach: Ty, Tobie, Ciebie, itp.
  • Nie umieszczaj w Internecie nielegalnych, nieprawdziwych lub niezgodnych
    z prawem
  • Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail, czy grup.

Przygotowała Beata Stefańska pedagog szkolny
źródło:  sieciaki.pl