Anetta Kasprzak vel Rosiak   10.11.2022

W dniu 10 listopada nasza klasa uczestniczyła w warsztatach treningu umiejętności społecznych. Okazało się, że to były dwie godziny bardzo ciekawych zajęć, na których dowiedzieliśmy się sporo o sobie. Pomimo, że znamy się już dość długo, odkrywaliśmy siebie na nowo:) Szukaliśmy osób, które mają taki sam kolor oczu, takiej samej długości język, mają ten sam numer buta, mają taki sam kształt uszu i nosa oraz taką sama wielkość dłoni. Poznaliśmy alfabet Morsa i pisaliśmy w nim swoje imiona. Po raz pierwszy dawaliśmy autografy i graliśmy w BINGO. Śmiechu było co niemiara.

Funkcjonowanie w grupie społecznej nie jest łatwe, zwłaszcza gdy jest się dzieckiem. Z roku na rok musi ono uczyć się nowych zasad, a czasem zostaje wręcz „wrzucone na głęboką wodę” – gdy przychodzi okres szkolny.

Niektóre dzieci bez większych problemów radzą sobie ze społecznymi wyzwaniami. Inne mają na tym polu trudności – odczuwają lęk w kontakcie z większą grupą, nie potrafią rozpoznać czyichś emocji albo właściwie zdefiniować własnych, odczuwają silny stres albo zwyczajnie przerasta je nieśmiałość. Nierzadko w takich stanach zaczynają prezentować zachowania, które nie są społecznie akceptowane i które bardzo niepokoją rodziców.

Podobnie jak uczymy dziecko matematyki czy czytania, tak i możemy nauczyć je funkcjonowania w grupie społecznej – służy temu TUS, czyli trening umiejętności społecznych dla dzieci.