Dwunastka w XX Łódzkim Festiwalu Bibliotek Szkolnych

Aleksandra Wielkopolan   23.04.2021

Maja Kmieć i Agata Bielenik to tegoroczne finalistki Łódzkiego Festiwalu Bibliotek Szkolnych. Akwarela „Biała  Fabryka”
Mai zdobyła I miejsce w konkursie „Moje miasto w palecie barw”, a recytacja wiersza  Igora Sikiryckiego „Łódź Niciarniana”
w wykonaniu Agaty-wyróżnienie.  Udział naszych  reprezentantek w festiwalu odbywał się pod kierunkiem pań
Anety Niewiarowskiej i Katarzyny Nejman-Lis.

„Biała Fabryka” Maja Kmieć

Festiwal został objęty patronatem Prezydenta Miasta Łodzi. Organizatorem festiwalu jest  Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i  Kształcenia Praktycznego. Gala XX Łódzkiego Festiwalu Bibliotek odbyła się  online,
na platformie Teams.  Wśród gości  jubileuszowej edycji, którzy zasiedli przed ekranami komputerów byli  finaliści konkursów festiwalowych, ich opiekunowie oraz przedstawiciele władz miasta,  instytucji kultury i nauki, firm partnerskich.

Festiwal przybrał formułę konkursów dedykowanych różnym grupom wiekowym uczniów. Tematykę  konkursów wyznacza wspólne hasło, inne w każdej edycji. Intencje organizatorów zasygnalizowało hasło pierwsze „W bibliotece można robić wszystko”. Toteż zadania konkursowe, choć ograniczone wymogami regulaminowymi, dają uczestnikom szerokie pole
do popisu w sposobie ich wykonania. Młodzi ludzie realizują się w nich jako  aktorzy, lektorzy, literaci, krytycy, plastycy, fotograficy, dokumentaliści, edytorzy, filmowcy.

Dwunastka uczestniczyła w festiwalu od pierwszej jego edycji. Bywała również organizatorem eliminacji półfinałowych
dla szkół  podstawowych dzielnicy Widzew. Poniżej – garstka fotograficznych wspomnień

I ŁFBS „Miniatury z literatury”

II ŁFBS „Legendy Łodzi”