Toruń – miasto pierników i Mikołaja Kopernika

Ewa Jarecka   08.06.2022

W piątek uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do Torunia. Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Urocza starówka, gotyckie budowle i ciekawa historia tego miejsca zachęca do zwiedzania.
Pierwszą atrakcją wycieczki  była wizyta w Żywym Muzeum Piernika, czyli wciąż działającą piernikarnią z XVI wieku, jedynym takim miejscu w Europie. Podczas pobytu uczestnicy nie tylko mogli zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale też wziąć czynny udział w ich powstawaniu. Własnoręcznie przygotowane wyroby stały się niepowtarzalną pamiątką z Torunia. Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Rycerzy i Żołnierzyków, gdzie  prezentowane są dwie kolekcje figurek  ukazujących wygląd i oporządzenie wojsk polskich od X do XVIII wieku oraz zakonów rycerskich, powiązanych z historią Polski oraz  żołnierzyków, sprzedawanych w latach 1960-1994 w kioskach RUCH-u. Kolekcje przybliżają dziedzictwo Torunia, związane z rycerzami i legendą o Królu Arturze. Po wizycie w muzeum  przyszedł czas na obiad i krótki odpoczynek, ponieważ po nim czekało nas zwiedzanie z przewodnikiem Rynku Staromiejskiego pomnika Mikołaja Kopernika, domu Mikołaja Kopernika, Ratusza Staromiejskiego, Kamienicy „Pod Gwiazdą”, Krzywej Wieży, Fontanny Flisaka. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych toruńskich legend. Ten dość wyczerpujący punkt wycieczki zwieńczyliśmy wizytą w lodziarni oraz zakupem pamiątek.
Pogoda dopisała, dzień spędziliśmy bardzo intensywnie, ale do domów wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń. Już planujemy kolejne wyjazdy…