Naukowy zawrót głowy – Czytam z Klasą w 2a

Ewa Jarecka   11.02.2022

„Niczego w życiu nie zależy się bać, należy to tylko zrozumieć”
M.Skłodowska – Curie

W tym tygodniu realizowaliśmy zadania z II modułu projektu czytelniczego Czytam z klasą. O Marii Skłodowskiej – Curie słyszał praktycznie każdy. Ale czy każdy wie jak wyglądało jej dzieciństwo, edukacja i udowodnienie całemu światu, że kobieta też może być naukowcem? I to jeszcze jakim? Bowiem Maria była nie tylko pierwszą kobietą, która dostała Nagrodę Nobla, ale jedyną do tej pory, która dostała ją dwukrotnie w dwóch różnych dziedzinach- z chemii i fizyki. Pierwsza kobieta profesor na Sorbonie. Wprowadziła do nauki pojęcie promieniotwórczości. Jako pierwsza wykorzystywała zdjęcia rentgenowskie do szpitali polowych na polach bitew. Powstały plakaty „Maria Skłodowska-Curie. Kobieta niezwykła”

Byli Sobie Wynalazcy… Maria Skłodowska – Curie

Maria Skłodowska-Curie i niewidzialne promieniowanie