Spotkanie z pisarką

Aleksandra Wielkopolan   14.12.2021

W środę, 8 grudnia, uczniowie klasy Vb wraz z panią Małgorzatą Rudnicką-Toczek uczestniczyli
w spotkaniu z pisarką  Grażyną Bąkiewicz,  autorką opowiadań i powieści dla dzieci, nastolatków
i dorosłych. Spotkanie odbyło się tak, jak to w tych czasach już bywa- online, a zorganizowane zostało przez Ośrodek Nowoczesnych Technologii Informacyjnych ŁCDNiKP. Prowadziła je pani Barbara Langner.

Fot. Małgorzata Rudnicka-Toczek

Grażyna Bąkiewicz obecnie związana jest z wydawnictwem Literatura.

Dwie z jej powieści zostały wyróżnione w Konkursie na Książkę Roku, a autorka otrzymała nagrodę IBBY dedykowaną wybitnym twórcom książek dla dzieci i młodzieży: „O melba!”, w roku 2002 i „Mówcie mi Bezprym”, w roku 2016.

Pisarka jest łodzianką, stąd na kartach jej powieści pojawia się także i  nasze miasto. Współczesny jego obraz mamy w „Synu złodziejki”, co więcej, akcja tej książki dzieje się na Widzewie! Historię Łodzi
i jej legendy odnajdziemy w dwóch książkach: „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta” (Karola Scheiblera)  i „Złoty dukat”(tu bohaterami są  dzieci Ludwika Gayera).

Z wykształcenia Grażyna Bąkiewicz jest historyczką, przez lata pracowała nawet w szkole jako nauczycielka historii. Książki historyczne Grażyny Bąkiewicz ukazują dzieje Polski  poprzez niezwykłych bohaterów- postacie autentyczne, ale  przedstawione w wydarzeniach rozgrywających się w czasie,
gdy były one jeszcze dziećmi lub osobami bardzo młodymi. Dlatego opowieści te są tak lubiane przez dzisiejszych nastolatków.

W naszej bibliotece znajdziecie takie książki Grażyny Bąkiewicz:

Jako współautorka: