Pozytywne emocje i relacje to energia i moc, które zmieniają świat na lepszy!

Beata Stefańska   10.12.2021

„Nie ma ważniejszego zadania na świecie, jak bycie miłym i pełnym uroku.
Krzewić radość dookoła siebie, promieniować szczęściem wokół,
rozlewać jasność na ciemnych drogach życia…
Czyż nie jest to największa zasługa dla innych?” /W. Hugo/

Nasza szkoła jest organizatorem międzyszkolnego konkursu informatyczno-wychowawczo-profilaktycznego na prezentację multimedialną „Od pozytywnych emocji do pozytywnych relacji”. W dniu 3 grudnia br. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Poniżej relacja z tego wydarzenia.

Emocje i relacje to istotny obszar w życiu każdego człowieka – to nasze codzienne funkcjonowanie i zdrowie psychiczne. Konkurs jest kontynuacją  naszych szkolnych działań, jakie odbywały się w październiku (TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO) pod tą samą nazwą „Od pozytywnych emocji do pozytywnych relacji”.

Konkursowe prezentacje pokazały, że nie jesteśmy samotną wyspą. Nie żyjemy tylko dla siebie. Żyjemy wśród ludzi i dla innych ludzi. Nie ma szczęśliwego życia w izolacji, samotności, bez dobrych relacji, bez dobrego samopoczucia. Jesteśmy też trochę jak anioły z jednym skrzydłem i żeby wzlecieć wyżej – musimy się wziąć w objęcia. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni.

Perełki. W każdej prezentacji było coś! W każdej prezentacji była ukryta jakaś prawdziwa perełka. Pokazywały różne emocje, co to są emocje, dobrostan psychiczny, co to są relacje międzyludzkie, pokazywały drogę do drugiej osoby, do jej serca, do bliskości, jak zdobyć przyjaciół, radość, wdzięczność, szacunek, akceptacja, współczucie, pomoc, pocieszenie, uśmiech, interesowanie się drugą osobą, czas dla innych, obdarowywanie, empatia, optymizm, więzi, relacje w czasie pandemii (co możemy zrobić), gesty i słowa, szczęście, tolerancja, otwartość, inność, wspólna zabawa, czułość, troska o osoby starsze, „światowy dzień życzliwości”, zwrócenie uwagi na niepełnosprawność.

Cytaty z prezentacji:
 „Opowiedz innym, co czujesz”.
„Pomagajmy innym ludziom pokonać przeciwności i ich inność”.
„Śmiech jest piękną rzeczą, daje ci pewną lekkość, daje ci skrzydła do latania”.
„5 kroków by myśleć pozytywnie:
1.  Nie przejmuję się rzeczami, na które nie mam wpływu,
2. Pielęgnuję bliskie relacje, na których mi zależy,
3. Poznaję siebie coraz lepiej i rozwijam swoje mocne strony,
4.  Zajmuję się swoimi emocjami i biorę odpowiedzialność,
5. Troszczę się o swoje zdrowie”.

„Dbać o dobre relacje z innymi oznacza trochę zadbanie o siebie”.
„Pozytywne relacje pozwalają na jak najlepsze i otwarte funkcjonowanie w społeczeństwie – pracy, rodzinie wśród przyjaciół. Tego typu relacje są  podstawą i najważniejszą potrzebą ludzkiego życia”.
 „Dalekie podróże Ja/Romira. Bohaterem prezentacji jest Ja/Romir, który wyruszając w podróż do kosmosu wie, że powinien zadbać o: Swój psychiczny dobrostan, Komunikację z innymi, Przyjaźnie , Kontakty społeczne, I oczywiście własne emocje.

Na uroczystość podsumowania zaprosiliśmy wszystkich uczestników konkursu i ich opiekunów-nauczycieli, jak również przedstawiciela z Fundacji „Słonie na balkonie”, (fundacja objęła patronat honorowy nad konkursem). Obecna była nasza pani dyrektor, pan wicedyrektor i oczywiście komisja konkursowa: Natalia Muszyńska, Aleksandra Wielkopolan, Agata Kucharczyk, Ewa Owczarek.
Wpłynęło 20 prac konkursowych z 10 łódzkich  szkół podstawowych: 3, 4, 12, 29, 37, 111, 114, 120, 199, 204. Komisja konkursowa wyróżniła 12 prac.

Wszystkim Laureatom  Serdecznie Gratulujemy!

Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
II miejsce – Karolina Słowianek kl. 5b,
wyróżnienia – Krzysztof Suligorski kl. 7c i Amelia Nowak kl.5b.

Były atrakcyjne nagrody, niespodzianki, pokaz filmiku z Tygodnia Zdrowia Psychicznego, występ i piosenka naszego Zespołu Wokalnego Tuzinki oraz pokaz czterech najlepszych nagrodzonych prezentacji. Było dużo gorących emocji przy wręczaniu dyplomów i nagród; były też miłe upominki od fundacji „Słonie na balkonie” – kolorowe miękkie przytulanki- słonie ręcznie szyte.

Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy zawsze pozytywnego nastawienia – jest wielkim skarbem w życiu.
W każdej sytuacji, nawet najtrudniejszej znajdujcie pozytywną stronę.
Życzymy pełni radości i szczęścia, światła w oczach i dobrego nastroju, harmonii wewnętrznej, dobrych relacji i pięknych przyjaźni.
A TO WSZYSTKO MIEŚCI SIĘ ZALEDWIE W JEDNYM SŁOWIE – MIŁOŚĆ.

Organizator konkursu
Beata Stefańska pedagog szkolny i komisja konkursowa