Anetta Kasprzak vel Rosiak 29.11.2021
Ciekawostki o Andrzejkach
Polskie Andrzejki nie przypadają na 30 listopada, czyli na imieniny Andrzeja, ale na noc z 29 na 30 listopada. Dlatego ten dzień nazywamy wigilią świętego Andrzeja.
Kiedyś wróżby andrzejkowe były przeznaczone wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt.
Kiedyś mężczyźni mieli swój odpowiednik Andrzejek, święto nazywało się Katarzynki i obchodzono je w nocy z 24 na 25 listopada.
Obowiązkowym elementem zabawy Andrzejkowej jest wróżenie za pomocą butów. Właścicielka i właściciel buta, który jako pierwszy przekroczy próg, jest predestynowany do zamążpójścia lub ożenku. W tym roku za drzwiami jako pierwszy znalazł się but Wojtka.
Wróżba imion z serc
Z kartonu wycinamy serce. Na jednej połowie piszemy imiona żeńskie na drugiej połowie męskie. Wróżący nakłuwa szpilką karton, a przekłute imię będzie imieniem przyszłego partnera.
A tak wyobrażamy sobie przyszłych partnerów:) Zabawa była przednia, a śmiechu…… sami zobaczcie.
Najpopularniejszą wróżbą Andrzejkową w Polsce jest lanie wosku przez dziurkę w kluczu do zimnej wody.
Troszkę unowocześniliśmy wróżbę i rysowaliśmy ołówkiem przez nią:) Niektórzy widzieli w swoich rysunkach góry i nart, inni długie życie.
Andrzejkowa wróżba z monetą.
Każde dziecko dostało grosik i wymyślało sobie życzenie. Następnie tę monetę rzucali z pewnej odległości do ustawionego pojemnika. Jeśli moneta wpadła do pojemnika, życzenie spełni się w tym roku.
Tak przyjemnie upłynął nam dzień. Było miło, śmiesznie i czasami strasznie:)