Krzyk lasu!

Anetta Kasprzak vel Rosiak   28.10.2021

Las to dom nie tylko zwierząt, ale także owadów i robaków. Jesteśmy tam gośćmi. Jak na kulturalnych ludzi przystało należy się w nim zachowywać tak, aby nikomu nie przeszkadzać. Czyli nie przeszkadzajmy wszystkim mieszkańcom w ich codziennym życiu. Musimy o niego dbać z wielką starannością, bo my ludzie czerpiemy z lasu wiele korzyści. On daje nam tlen, daje nam wytchnienie i relaks, zbieramy w nim owoce i grzyby. Do takich wniosków doszliśmy podczas lekcji przyrody. Dzieci przygotowały plakaty pod hasłem „Krzyk lasu”. Na nich znajdują się najważniejsze hasła, które mógłby wykrzykiwać las do nas ludzi, aby bronić się przed zniszczeniami ze strony człowieka.

Pamiętaj, że szacunek dany przyrodzie jest wyrazem Twojej kultury. Szanuj las stosując uniwersalne zasady.

Podczas wędrówki po lesie koniecznie pamiętaj aby:
– nie zaśmiecać lasu;
– nie rozpalać ognisk w miejscach, które nie są do tego przeznaczone;
– nie niszczyć i nie zrywać rzadkich i chronionych roślin;
– nie niszczyć grzybni lub obumarłych fragmentów roślin, gdyż nawet one są cenne dla naturalnej równowagi lasu;
– chodzić tylko wyznaczonymi ścieżkami turystycznymi;
– nie hałasować, gdyż inaczej zakłóca się spokój żyjącym lesie zwierzętom;
– pilnować swojego psa, którego nie wolno spuszczać ze smyczy, ani zdejmować mu kagańca;
– nie łamać zakazów wstępu w miejsca niedozwolone.

Na lekcji poznaliśmy też warstwy lasu i wykonaliśmy małe przestrzenne karty, aby te warstwy dobrze zapamiętać.